3D tisk

3D tisk je proces, během kterého 3D tiskárna z dat udávajících tvar vyrobí daný objekt za pomoci vrstvení materiálu na sebe (odtud synonymum pro 3D tisk – aditive manufactoring). Z toho plyne, že oproti klasickým obráběcím metodám, během kterých vzniká obvykle velké množství odpadu a na výsledném výrobku se podílí jen zlomek hmotnosti původního materiálu, je 3D tisk ekologickým nástrojem malosériové nebo individuální výroby. Existují různé stroje a technologie, které z rozličných materiálů s odlišnými vlastnostmi dokáží s různými omezeními a v různé cenové relaci vyrobit požadovaný objekt.

My využíváme několik strojů typu FDM (fused deposition modeling) a SLA-DLP (stereolitography – digital light processing).

FDM tiskárny za pomoci přetavování a vrstvení široké škály termoplastů skrze trysku velikosti desetin milimetrů vytváří finální objekt. Tato metoda je veřejnosti cenově nejdostupnější a až na několik málo omezení je schopna vytvořit téměř libovolný objekt s rozumnou přesností (desetiny milimetru).

SLA-DLP stroje fungují na principu cíleného vytvrzování vrstvy tekutého fotopolymeru světlem. Tato metoda je oproti FDM podstatně přesnější (desítky mikronů), avšak cena takového výtisku je v porovnání s FDM vyšší a nenabízí tak různorodou škálu materiálů.

Naše práceModely byly použity ze stránek

Ceník služeb